Wioska Dwóch Mistrzów - Puńsk


Wioska Dwóch Mistrzów to czwarty przystanek na Baśniowym Szlaku Suwalszczyzny. Położona jest w Puńsku – często nazywanym polską stolicą Litwinów. Podczas wizyty w tej Wiosce Bajek dzieci poznają ciekawostki o muzyce i słowie, poznają kulturę Litwinów i wysłuchają legendy o Pięknej Jegli, królowej jezior i wężu Żaltysie.  Będziemy tańczyć, grać, śpiewać i uczyć się o kulturach innych narodów.

KOMU UDA SIĘ POKONAĆ LABIRYNT JĘZYKÓW?

Zarządcami Wioski są dwaj Mistrzowie - „Jeden włada literami, drugi moc ma nad dźwiękami”. Mowa o Koszałku Opałku, nadwornym pisarzu królestwa krasnoludków oraz jego towarzyszu, świerszczu Sarbandzie. Bajkowi przewodnicy opowiedzą maluchom o kulturze litewskiej – mniejszości narodowej, która od dawna zamieszkuje Puńsk. Dzieci drogą zabawy zapoznają się z językiem, muzyką i literaturą litewską oraz białoruską.

Jak w poprzednich Wioskach Bajek, tak i tu organizatorzy umiejętnie połączyli program edukacyjny z zabawą, szykując dla uczestników warsztatów niezwykły Labirynt Języków, w którym na dzieci czekają liczne zadania i ciekawostki dotyczące języków.

Do Labiryntu prowadzą trzy wejścia, a po drodze do punktu końcowego należy odnaleźć zagubione przez mistrzów przedmioty. Ci, którzy odnajdą dobrą drogę pośród pokrętnych ścieżek labiryntu, dotrą do Polany Rozmów. Tam Koszałek Opałek i świerszcz Sabanda pomogą dzieciom przeczytać Legendę o Pięknej Jegli i Żaltysie w aż trzech językach – po polsku, litewsku i białorusku. Mali Wędrowcy będą mogli zwrócić uwagę na różnice i podobieństwa między tymi językami.

A KTO MOC MA NAD DŹWIĘKAMI?

A to nie koniec atrakcji! Dzieci odwiedzą też Aleję Słów i  spróbują odnaleźć na Drzewie Języków słowa należące do różnych języków! Komu uda się dopasować hasła do odpowiedniej grupy językowej? Mali wędrowcy będą mieli również szansę odkryć swój talent muzyczny, podczas poznawania dźwięków najróżniejszych instrumentów muzycznych. Dowiemy się, którzy podróżnicy „moc mają nad dźwiękami”.

Po wykonaniu wszystkich zadań Koszałka Opałka, dzieci mogą kontynuować zabawę na wyjątkowym placu zabaw – inspirowanym wierszem Juliana Tuwima „Abecadło”. Wszystkie konstrukcje na placu odpowiadają… literom z utworu, jak np. drabinka W, co „stanęło do góry nogami i udaje, że jest M”.

Dla wszystkich uczestników zabawy w Wiosce Dwóch Mistrzów przygotowany jest zestaw symbolicznych pamiątek. Pamiętajcie, aby odebrać pieczątkę na Dużą Kartę Wędrowca – po zebraniu wszystkich siedmiu można odebrać nagrodę!

JAK DOTRZEĆ DO WIOSKI DWÓCH MISTRZÓW?

Adres: ul. Szkolna 67, Puńsk. Przy skansenie z karczmą.