Czy wiesz, gdzie mieszkają krasnoludki?

Za górami, za lasami, na niedalekiej Suwalszczyźnie istnieje wyjątkowe miejsce, w którym fantazja przeplata się z rzeczywistością – Baśniowy Szlak. Na prowadzącej przez najatrakcyjniejsze krajobrazy regionu trasie, znajduje się siedem magicznych przystanków, w których mieszkają krasnoludki. Każda Wioska Bajek pozwoli dzieciom przenieść się do świata legend i baśni.

Co kryje Suwalszczyzna?

Reklamowana hasłem „Kraina jak Baśń” potrafi oczarować niejednego turystę. Magia Suwalszczyzny kryje się w przepięknych krajobrazach: wijących się wśród łąk, wartkich rzekach i cichych, rozległych jeziorach, bezkresnych dolinach i gęstych lasach. Aby zrozumieć magię tego miejsca wystarczy spojrzeć na fotografie wykonane w tym regionie.

piękne krajobrazy suwalszczyzny z lotu ptaka

To niewątpliwie jeden z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych regionów Polski. Niezależnie od sezonu Suwalszczyznę odwiedzają tłumy turystów, poszukujących ciszy, spokoju i niesztampowych atrakcji. Jedną z nich jest iście bajeczny szlak turystyczny.

Przez malownicze, zielone doliny Czarnej Hańczy, Rospudy i Szeszupy prowadzi wyjątkowa trasa - Baśniowy Szlak. Suwalszczyzna to doskonałe miejsce na rodzinne wakacje, ponieważ magię odkryją tu zarówno dorośli, jak i najmłodsi uczestnicy wycieczki.

Zaczarowana Suwalszczyzna - podróż przez Baśniowy Szlak

Jeżeli chcecie przeżyć niesamowitą przygodę i podarować dzieciom niezapomniane wrażenia, udajcie się w podróż po Baśniowym Szlaku i sprawdźcie, co kryje każda Wioska Bajek. Suwalszczyzna słynie z tradycyjnych tras turystycznych, które na pewno zachwycą dorosłych, ale niekoniecznie zainteresują najmłodszych. Organizacja rodzinnego wyjazdu to nie lada wyzwanie – dzieci wypoczywają w inny sposób niż rodzice. Potrzebują więcej atrakcji, kreatywnej zabawy i najbardziej na świecie nie lubią nudy – na Baśniowym Szlaku brak na nią czasu!

Baśniowy szlak to trasa prowadząca przez malownicze krajobrazy Suwalszczyzny, na których rozmieszczono siedem przystanków dla najmłodszych turystów – Wiosek Bajek. Każda z nich ma inną tematykę, ale wszędzie na dzieci czeka mnóstwo zabaw edukacyjnych, animacji z udziałem bajkowych przewodników i unikalnych zadań, które zaangażują dzieci i pobudzą kreatywność. Podczas gdy maluchy w najlepsze bawią się z rówieśnikami i animatorami, rodzice mogą odetchnąć i zrelaksować się w przepięknej scenerii.

baśniowy szlak

Aby ułatwić wyprawę po szlaku i urozmaicić zabawę, dla małego podróżnika przygotowano Karty Wędrowca. Mała Karta Wędrowca prowadzi po terenie konkretnej Wioski Bajek, natomiast duża Karta pokazuje trasę przez cały Baśniowy Szlak. Mały wędrowiec podczas odwiedzania kolejnych punktów na mapie i wykonywania zadań w Wioskach Bajek może zdobywać magiczne pieczątki, które na koniec zamienią się w nagrody.

Baśniowy Szlak inspirowany jest regionalnymi krajobrazami, lokalnymi bajkami i legendami, oraz twórczością Marii Konopnickiej – jednej z najważniejszych pisarek w polskiej historii. Maria urodziła się w Suwałkach, a jej dawny dom przy ulicy Kościuszki to pierwszy przystanek na Baśniowym szlaku.

Siedem punktów na bajkowej trasie to nieprzypadkowa liczba – nawiązuje do opowieści „O siedmiu krasnoludkach i sierotce Marysi”.

Każda Wioska Bajek oferuje inne atrakcje!

Szlak rozpoczyna się w Suwałkach, przy ulicy Kościuszki – w ogrodzie dawnego domu Marii Konopnickiej znajduje się Zaułek Krasnoludków. Dzieci mogą spotkać się tu z nianią Anusią, Królem Błystkiem i oczywiście krasnoludkami.

Następnym przystankiem jest Wioska Wesołych Wędrowców w Nowej Wsi, gdzie mali podróżnicy zapoznają się z Jasiem Wędrowniczkiem i Podziomkiem. W sielskim klimacie będą mogły spróbować samodzielnie wytworzyć mąkę!

Wioska Darów Lasu znajduje się tylko nieco dalej, pośród niezwykłej przyrody Puszczy Augustowskiej. W towarzystwie Jagodowego Króla i krasnoludka Modraczka dzieci bliżej poznają mieszkańców lokalnego lasu.

W Puńsku mieście się czwarty punkt szlaku – Wioska Dwóch Mistrzów, gdzie pod okiem Koszałka Opałka, mali wędrowcy będą musieli wykazać się niemałym sprytem, aby wydostać się z Labiryntu Języków.

Niezapomnianych przygód można spodziewać się w Wiosce Zapomnianych Wojów. Przewodnicy Pakuła, Mikuła i Pietrzyk opowiedzą dzieciom o kulturze dawnego rodu wojowników – Jaćwingach.

Dolina Przygód nad Szeszupą znajduje się w Rutce-Tartaku, miejscowości położonej wśród imponującej natury. Wraz z krasnoludkiem Sikorkiem najmłodsi podróżnicy poznają ciekawostki ze świata zwierząt i spróbują wspólnie pokonać tor przeszkód.

Miasto Sekretnych Uliczek to ostatnia Wioska Bajek na szlaku. Dzieci poznają tu Krężołka, Pazia króla Błystka, który opowie historie o rozmaitych narodach, które w przeszłości zamieszkiwały te ziemie. Wizyta w tej wiosce będzie doskonałą okazją na zapoznanie się z innymi kulturami i tradycjami.

Każda Wioska Bajek jest unikatowa, ma inną tematykę i nawiązuje do różnych bajek oraz legend, z których słynie Suwalszczyzna. Wszystkie te miejsca łączy jednak wspólny pierwiastek – oferują wyjątkowy wypoczynek podczas rekreacji i zabaw edukacyjnych.

Baśniowy szlak dla rodzin z dziećmi znajduje się na liście najatrakcyjniejszych miejsc wypoczynkowych w Polsce, zaraz obok tak popularnych i lubianych atrakcji jak np. Centrum Nauki Kopernik, czy Kopalnia Soli „Wieliczka”. To wyjątkowe miejsce, w którym rodzice mogą bawić się równie dobrze, co najmłodsi członkowie rodziny.

Jak tam trafić?

To proste! Przygodę rozpocznij od Zaułku Krasnoludków w Suwałkach. Odnajdź miejsce wskazane na poniższej mapce!